slide-doktor Akne Rozase (Yüz Kızarıklığı) Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Rozase Tedavisi

Akne Rozase Tedavisi

Rozasede ağızdan kullanılan ilaçlar hangileridir?

Rozasenin kırmızı ve iltihaplı döküntülerinin tedavisinde başlıca ağızdan antibiotikler kullanılır. Yaklaşık 3-6 hafta veya daha uzun süre kullanılabilir. Antibiyotiklerin yanına sürme ilaçlar verilir. Antibiyotik kesildikten sonra kremlere devam edilir. Şiddetli ve tekrar eden hastalarda ağızdan isotretionin verilebilir. Isotretinoin kullanımı sivilce tedavisinden çok daha düşük dozlarda ve kısa sürelidir.

Rozasede cilde uygulanan tedavi edici ilaçlar nelerdir?

Tahriş edici ürünlerden ve alkol içeren toniklerden uzak durulmalıdır.

Rozasenin kırmızı ve iltihaplı döküntülerinin tedavisinde başlıca antibiyotik ve dezenfektan içeren krem veya jeller kullanılır. En çok metronidazol içeren krem ve jeller faydalıdır. Ayrıca eritromisin, clindamisin, sodyum sulfasetamid, benzoyl peroxide içeren ürünler kullanılabilir. Benzoyl peroxide tahriş edici ve allerji yapma özelliği nedeniyle çok kızarık rozaselerde verilmemelidir. Azeleik asit son zamanlarda akne rozase de faydalı bulunmuştur. Sülfür (kükürt) içeren yapma ilaçlar eski yıllarda kullanılırdı. Kükürtlü terkiplerin kokusu kötüdür.

Retinoid (A vitamini türevleri) içeren kremler rozasede önerilmektedir. Ancak retinoidli kremler cildi tahriş ettiklerinden dolayı, kızarıklık ve yanma duygusu çok olan rozaselilerde dikkatli olunmalıdır.

Yanma ve kızarıklık duygusunun çok olduğu rozaselilerde tropikal calcineurin inhibitörleri olarak adlandırılan tacrolimus, pimecrolimus içeren kremler faydalıdır.

Rozasenin kızarıklığını gidermede brimonidin adlı maddenin sürülerek kullanımı faydalı bulunmuştur.

Topikal kortizonlu krem kullanımından kaçınılmalıdır. Başlangıçta iyi gelse de zaman içinde alışkanlık yapar ve rozaseyi şiddetlendirebilir.

Yüz kırmızılığı aşırı olan iltihaplı rozasede lazer tedavileri devreye girmelidir. Damarlanmayı azaltarak, iltihaplı sivilceleri söndürerek ilaç ihtiyacını azaltabilir. Rozase tekrarlarla seyreden bir hastalıktır. Rozasede kılcal damarların lazerle tedavi edilmesi rozase ataklarının sıklığını azaltabilir.

Rozasede alınacak genel önlemler nelerdir?

Güneş, sıcak hava nem, soğuk ve rüzgar rozaseyi arttırır. Bu yüzden UVA ve UVB ’ye etkili, en az 30 faktörlü güneşten koruyucular günlük bakımda kullanılmalıdır. Yaz ayları ve güneş altında, daha yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Yaz aylarında, saat 10-15 arası direkt güneşte kalınmamalıdır.

Mümkün olduğunca havalandırmalı, serin ve az nemli ortamlarda bulunulmalıdır. Çok sıcaklarda, ciltte buz gezdirilebilir veya soğuk su yüze sprey şeklinde püskürtülebilir.

Soğuk ve rüzgarlı havalarda, dışarıda kalınmamalıdır. Dışarı çıkarken, cilde mutlaka nemlendirici sürülmelidir.

Stres, rozase ataklarını arttırır ve hastalığı şiddetlendirir. Stresin azaltılması rozase tedavisine önemli derecede katkıda bulunur. Gerginliği artıran, kafein içeren kahve, kola gibi içeceklerden uzak durulması faydalı olacaktır. Düzenli egzersiz stresi azaltmaktadır. Özellikle yoga hareketleriyle egzersiz en faydalı olanıdır. Çok gergin anlarda düzenli ve derin nefes almak rahatlamayı sağlayabilir.

Sıcak içecek ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bazı gıdaların, baharatların ve sıcak içilen içeceklerin rozaseyi şiddetlendirdiği bilinmektedir. Alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Kırmızıbiber, karabiber ve pul biber gibi baharatlar kullanılmamalıdır. Kahve, çay, çorba gibi içecekler sıcak olarak içilmemelidir. Ayrıca kafein içeren çay, kahve ve kola mümkün olduğunca az içilmelidir.

Bazı hastalarda, histamin ve niasin maddelerini yüksek oranda içeren gıdalar, rozase kızarıklığını arttırmaktadır. Bu gıdalar peynir, vanilya, portakal suyu, ciğer, avakado, ıspanak, bakla, mayalı gıdalardır. Bu gıdaları yerken ve sonrasında rahatsızlık hissediliyorsa, yemeden önce allerji hapları veya asprin alınması şikayetleri azaltabilir.

Egzersiz, kan akımını artırdığı için rozase kızarıklığını artırabilir. Bu yüzden egzersiz yapılan ortamlar serin olmalıdır. Egzersiz yapılan alanlar iyi havalandırılmalıdır. Uzun süreli egzersiz yerine, aralıklarla egzersiz yapılabilir. Açık havada egzersiz, ılık havada ve sabah erken saatler veya akşam üzerileri tercih edilmelidir. Egzersiz yaparken sıvı almaya özen gösterilmelidir.

Cilt temizliği yapılırken dikkatli olunmalıdır. Sıcak su, sıcak banyo ve saunadan kaçınılmalıdır. Cilt, tahriş edilmeden temizlenmelidir. Cilt, nazik bir şekilde kurulanmalıdır. Yüz cildine sünger, lif ve fırça sürülmemelidir. Erkekler, tıraş bıçağı yerine, tıraş makinelerini tercih etmelidirler.

Rozasede, cildi nemlendirmek önemlidir. Nemlendiricilerin, tahriş edici maddeler içermemesine ve cilt tipine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Yağlı ve karma ciltlerde yağ içermeyen, kuru ve hassas ciltlerde ise yoğun nemlendiriciler kullanmalıdırlar. Kullanılan ürünlerde mentol, alkol, nane gibi maddeler olmamalıdır. Yoğun kılcal damar ve kızarıklık şikayeti olanlar, kapatmak amacı ile makyaj malzemelerinden faydalanabilirler. Cilt tipine uygun fondoten kullanabilirler. Yağlı cilde sahip rozase hastaları, yağ içermeyen fondotenleri tercih etmelidirler. Yüze 2-3 dakikalık hafif masajlarda etkili olabilir.

Yüz kızarıklığını azaltan kozmetikler hangileridir?

 • Silymarin (devedikeni Ekstresi)
 • Prickly pear (Hint İnciri)
 • Aloe Vera
 • Bisobolol
 • Allantoin (Karakafesotu Ekstresi)
 • Panthenol (Papatya Ekstresi)
 • Witch hazel (Güvercin Ağacı)
 • Tea Tree Oil (Çay Ağacı Yağı)
 • Evening Primrose Oil (Akşam Çuha Çiçeği)
 • Ginkgo Biloba
 • Gren Tea (Yeşil Çay)
 • Saw Palmetto (Cüce Palmiye)
 • St John’s Wort (Sarı Kantaron)
 • Licorice Extract (Meyan Kökü Ekstresi)
 • Feverfew (Gümüşdüğme)

Yüz Kızarıklığı Lazer Tedavisi (Rozasea) Dr. Güneş Ertürk