slide-doktor  Botoks Uygulamaları | Botox Tüm Deyatları | Lazer Estetik Merkezi

Botoks

Botoks

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks kırışıklık tedavisi ayakta yapılan bir estetik müdahaledir. Botoks Genellikle 25-65 yaşlar arasındaki hasta grubuna uygulanır. İşlem genellikle 5-10 dakika kadar sürer Bu yüzden öğlen arasında bilen gerçekleştirilebilecek bir uygulamadır. Anestezi gerektirmez, çok hassas ya da enkjeksiyon fobisi olanlarda lokal anestetzik kremler uygulanabilir.

Botoks Nasıl Yapılır : Botoks Uygulaması özellike botoksun en etkili olduğu bölgeler olan alın, kaşarası ve kazayağı kırışıklarının oluştığu göz çevresi bölgelerindeki mimik kasları hedeflenir.Bu bölgeler botoksun en sık uygulandıkları bölgeler olmakla birlikte yüz alt yarısı ve boyuna da sıklıkla botoks uygulaması yapılabilmektedir. Uygulamada aşırı kasılarak kırışıklıklara sebep olan kaslara zerk edilen botoks söz konusu kasların sinirsel uyarısını bloke ederek etkili olur. Bu sayede mimik kasların kasılmasına neden olan sebep ortadan kaldırılmış olur. Böylece gevşeyen kaslar artık kırışıklık oluşturmayacak duruma geri dönerler. İşlemden hemen sonra hastalar işlerine geri dönebilirler. Yüzde bir şişlik kızarıklık gibi bir durum genellikle gözlenmez. Ancak özellikle ilk 4 saat öne eğilme, yüz yıkama ya da makyaj yapma gibi işlemlerden kaçınmaları, aynı sauna ya da duşa girmemeleri ve spor yapmamaları önerilir. Botoks uygulamasından sonra hastalar ilk etkileri yani kırıklıkların azalıp yerini dingin bir ifadeye bırakmasını 2-3.günden sonra hissetmeye başlarlar. Bu etkiler en iyi hallerini 10-14 gün içinde alır. Bu yüzden yaptırılan botoksun bu sürenin sonunda kontrol edilmesi gerekirse küçük tamamlayıcı dozlar eklenmesi uygun olur. Botoksun etkinlik süresi 4-6 aydır. Hastalar eğer isterlerse bu sürenin sonunda tekrar botoks yaptırabilirler.

ABD’de yılda ortalama 3 milyon kadar botox uygulaması yapılmaktadır ve söz konusu pazar her yıl büyük ölçekte artarak büyümektedir ve botoks fiyatları merkezlere göre değişmektedir. Gerek ülkemizde gerekse batı ülkelerinde de pazarın büyüdüğü gözlenmektedir.Bunun en önemli sebebi oldukça etkin bir yöntem olmasına karşılık çok kolay ve pratik bir uygulama olmasıdır.

Botoks işleminden önce nelere dikkat edilmelidir ?

İlaçlar ; Aspirin ve ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar ve yeşil çay, gingko, sarımsak, ginseng, ekinezya ile balık yağı,  vitamin C ve vitamin E kullananlarda daha fazla morarma riski yüksektir. Mümkünse tedaviden 6-7 gün önce bu ilaçların alınmamasında önemli derecede fayda vardır

Botoks işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir ?

Botoks İşlem sonrası 4 saat kadar kişi yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir. Ayrıca Enjeksiyon yapılan alanlara masaj yapılmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Botok uygulaması ne kadar süre alır ?

İşlemin Uygulanması çok kısa bir zaman sürer. Tedavi bölgesine belli noktalara minik iğneler yardımı ile az miktarda cilt altına verilir.  Ayrıca İğne yapılan bölgelerde mercimek büyüklüğünde biraz şişlikler olabilir. Ve Bu şişlikler yarım saat içinde geriler.

Botoks ne sıklıkla yapılmalıdır ?

Botoks Uygulaması 4-6 ayda bir tekrar edilebilir.

Botoks Nedir – Uzman Doktor Güneş Ertürk