slide-doktor  Yüz ve Cilt Sarkması Tedavisi | Ameliyatsız Çözüm

Cilt ve Yüz Sarkması

Cilt ve Yüz Sarkması

Cilt sarkması ne zaman ortaya çıkar ve neden olur?

Cilt sarkması pek çok kişinin problemidir. Cilt sarkması genel olarak 30 ’lu yaşlarda başlar. Yaş aldıkça sarkma oranı artar. Sarkmanın nedeni yerçekimi etkisidir. Cilt altında kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit azaldıkça cilt yerçekimine karşı koyamaz. Cildin sarkma oranını genetik yapı, güneş altında kalma derecesi, sigara içmek ve beslenme belirler. Ayrıca sık kilo alıp vermek, özellikle ileri yaşlarda sarkmanın en önemli sebeplerindendir.

Cilt sarkması nasıl giderilir?

Cilt ve yüz sarkması tedavisi nde pek çok sayıda lazer, lazer dışı cihazlar ve yöntemler mevcuttur. Cilt sarkmasında kullanılan yöntemlerin çoğunda cilt ve cilt altı dokusu yenilenerek sarkma giderilir. Cilt ve cilt altı dokusunun kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit maddeleri değişik mekanizmalarla yenilenerek cildin toparlanması sağlanır.

Cilt sarkmasının tedavisinde hangi yöntemler tercih edilir?

Cilt sarkmasında planlama kişinin yaşı, sarkma derecesi ve cilt yapısına göre planlanmalıdır. Genç yaşlarda yani otuzlu yaşların başında mezolift tercih edilebilir. Eğer ciltte leke varsa PRP ve cildi soymayan lazerler kullanılabilir. Gözenekler geniş ve sivilce izleri söz konusu ise PRP ve Fraksiyonel Lazer, Radyoferkans özellikle tercih edilmelidir. Orta yaşlarda görülen sarkmanın tedavisi ses dalgaları yani Ultra Skin ile yapılabilir. İleri yaşlarda dolgu uygulamaları cilt yenileme işlemlerine mutlaka ilave edilmelidir.

Yüz sarkmalarının tedavisinde en etkili yöntem hangisidir?

Sarkmanın giderilmesinde cildi kaliteli hale getiren yöntemleri yaşa ve yapıya göre düzenli olarak uygulamak en iyi sonuçları verir. En etkili yöntem cilt sarkmadan cildi sağlıklı hale getiren uygulamaları yapmaya başlamaktır.

Yüz sarkmasının tedavisinde hangi dolgular kullanılır?

Yanak bölgesi, kaş, çene gibi alanlarda dolgular sarkma tedavisinde kullanılır. Dolgu yöntemi özellikle ileri yaşlarda, cildi ve kasları alttan destekleyerek sarkmayı çok etkili bir şekilde azaltabilir. Üstelik günümüzde dolguların cildi yenilediğini ve kollajeni arttırdığını biliyoruz. Böylece dolgu uygulandıktan sonra dolgular erise bile daha kaliteli bir cilt ile karşılaşmaktayız. Hyaluronik asitlive calsiyum hidroksi apatitli dolgular kırk yaş sonrası sarkma giderilmesinde çok etkilidir. Dolgu işlemleri diğer işlemlerden önce veya sonra yapılabilir. Dolgu işlemlerinin kalıcı ve etkili olması için cihaz (Lazer-Radyofrekans-Ultra Skin) ve PRP uygulamalarından sonra yapılması uygun olur. Mezolift işlemleri ile dolgu birlikte önce veya sonra yapılabilir.

Yüz sarkmalarının giderilmesinde botoks kullanılır mı?

Kaş bölgesini yükseltmek, yanak ve boyun sarkmalarını gidermek amacıyla botoks yöntemi devreye girebilir.

Alt yüz sarkmalarında botoks erken evrede etkilidir. Sarkması ilerlemiş kişilerde alt yüz botoksu etkili olmaz.

Sarkma tedavisinde mezolift ve PRP nasıl etkili olur?

Mezolift yönteminde vitamin, mineral, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi cilde çok faydalı maddeleri cilt altına direk vermek sarkma giderilmesinde veya önlenmesinde etkili olabilir. PRP kişinin kendi kanından elde edilen, büyüme faktörlerinden zengin serum cilde tekrar verildiğinde ciltte yenilenme başlar. Sarkma tedavisinde tek başına veya cihazlarla birlikte kullanılabilir.

Sarkma tedavsinde cihazlar nasıl etkili olur?

Cihazla cilt sarkmasında kullanılan radyofrekans, lazer, ışık sistemleri ve ultrason yöntemlerinin hepsinde cilt ve cilt altı ısısı kontrollü olarak artırılır. Cilt altında meydana gelen ısınma kollajenleri kısaltır. Böylece cihazları uyguladıktan çok kısa süre sonra deride bir toparlanma meydana gelir. Bir süre sonra deri altında ısının yarattığı hasar cilt yenilenmesini uyardığı için, yeni kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit meydana gelir. Böylece 6-12 ay içinde cilt yenilenmesi devam eder. Ciltte meydana gelen sarkma, yenilenen cildin daha sıkı ve gergin hale gelmesiyle azalır.

Yüz ve Cilt Sarkması Tedavisi İçin Kliniğimiz’den Bilgi Alabilirsiniz Tıklayın.

Cilt Gençleştirme / Uzm. Dr. Güneş Ertürk