slide-doktor Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Nasıl Uygulanır ?

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer nedir?

Karbondioksit lazerler tıpta ilk kullanılan lazerlerdendir. Cilt yenileme ve akne izlerinde uzun yıllar kullanılmışlar ancak yüksek yan etki profilleri kullanımlarını kısıtlamıştır. 10600 nm dalga boyuna sahiptir. Co2 lazerler uygulandıkları bölgede suyu buharlaştırma etkileriyle soyucu etki gösterirler. Ayrıca derinin alt tabakalarına kadar inerek derinlerde ısı etkisi yaratır ve bu sayede cildin yenilenmesini sağlar.

Uzun iyileşme süreleri ve pigment değişikliklerine sebep olmaları nedeniyle standart co2 lazerin kullanımı son yıllarda giderek azalmıştı. Ancak son birkaç yılda ortaya çıkan fraksiyonel co2 lazer teknolojisi bu yargıyı tümüyle değiştirmiştir.

Fraksiyonel lazerler, deriye lazer ışığını minik çaplı sütunlar halinde gönderir. Lazer ışınları minik sütunlar boyunca deride ısı hasarı yaratır. Bu sütun halindeki hasar alanlarının etrafındaki deri alanları sağlam kalır. Isı hasarı görmüş alan, etraftaki sağlam deriden gelen hücrelerle hızla onarılır. Fraksiyonel lazerlerden co2 lazer uzun dalga boyu olması nedeniyle, cildin daha derinlerine inebilir. Özellikle derin sivilce, yara izleri ve kırışıklıkları gidermede diğer lazer cinslerine göre daha etkili olurlar.

Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer iz tedavisinde nasıl etki eder?

Sivilce izlerin derinlerine kadar inen lazer ışını sütunları sivilce ya da yara izindeki kötü şekilde iyileşmiş skar dokusunu buharlaştırarak eritir. Etraftaki hasar görmemiş cilt bu alanı hızla yeni ve sağlıklı doku ile örter. Bu sayede her seansta sivilce izleri, sivilce lekeleri ya da yara izleri yavaş yavaş azalır. Işlem sonrası izleri azalmış ve yenilenmiş bir cilt ortaya çıkar.

Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer nerelerde kullanılır?

 • Akne (sivilce) izleri
 • Yara, ameliyat, yanık ve jilet izleri
 • Kırışıklık ve sarkma
 • Leke tedavileri: Güneş lekeleri ( melazma ve lentigo ), sivilce lekeleri
 • Gözenek küçültme
 • Cilt çatlaklarının tedavisi

Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer uygulamasında tedavi kaç seans sürer?

Bu deri yüzeyinin yüzde kaçına ışık sütunları gönderildiği ile ilişkilidir. Hekim kendi deneyimi doğrultusunda hastalığın şiddeti ve genişliğine göre cildin yüzde kaçını tedavi edeceğine karar verir. Tedavi genellikle 1-4 seans kadar sürebilir.

Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer tedavisinin hemen sonrasında ciltteki değişiklikler nelerdir?

Tedavi sonrası ciltte kızarıklık olur. 2-3 gün içinde hafif soyulma ve kabuklanmalar olabilir. Fraksiyonel co2 nin dozu, cildin hassasiyetine göre 4-10 günde cilt normal görünümüne kavuşur.

Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazerin kullanılmaması gereken durumlar nelerdir?

6 ay içinde oral isotretinoin kullanılmamış olmalıdır.
Deride aktif enfeksiyon olmamalıdır. Uygulama alanında geçmişte uçuk enfeksiyonu geçirmiş kişilerde dikkatli olunmalıdır
Hamilelik
Gerçeğe uymayan beklentileri olan hastalara uygulanmaz.
Kollajen doku hastalıkları, ışık duyarlılığı ile seyreden durumlarda uygulanmaz.

Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer tedavi sonrası yan etkileri var mıdır?

Lazerlerde görülen yan etkiler fraksiyonel lazer uygulamalarında olabilir. Ancak yan etki görülme oranı oldukça düşüktür.

 • Geçici veya kalıcı lekelenme (hiperpigmentasyon)
 • Renk açılma alanları (hipopigmentasyon)
 • Herpes enfeksiyonu atağı
 • Enfeksiyon
 • Yara izi
 • Akne atağı

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Video

Fraksiyonel lazer fiyatları ve ön bilgilendirme için iletişim tıklayın.