slide-doktor  Göz alerjisi ve çözüm | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Göz alerjisi ve çözüm

Göz alerjisi ve çözüm

Göz Alerjisi Tedavisi nasıl olur?

Değerli okurlarımız Mevsimsel alerjiyi hafifletmek için göz damlaları kullanılabildiği gibi sıcak kompres yapmak da etkili bir yatıştırıcı olarak kullanılabilir. Bunun yanında polenli ortamlardan kaçınmak, alerjiye neden olabilecek etkenleri ( kontakt lens ve lens solüsyonu, makyaj malzemesi ) ortadan kaldırmak veya değiştirmek ve bulunduğunuz ortamı sürekli havalandırmak faydalı olacaktır. Ayrıca, özellikle renkli gözlü kişilerde güneş gözlüğü kullanmak, göz alerjisini önlemede etkili bir çözümdür.

Sürekli konjonktivitte ise çözüm önerileri benzer olmakla beraber şikayetler sürekli olduğu için daha kalıcı ve kesin tedavi yöntemleri gerekmektedir. Kesinlikle Doktorunuza danışıp alabileceğiniz antihistaminik ve nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar, şikayetlerin yatışmasına yardımcı olur. Ayrıca yüzü ve göz çevresini soğuk suyla yıkamak, gözde biriken alerjen partiküllerin temizlenmesine yardımcı olacağından yine faydalı bir çözümdür.

Alerji belirtileri nelerdir?

Alerjik konjonktivit kendini gözümüz de kızarıklık, kaşıntı, sulanma ve batma gibi başlıca şikayetleriyle belli eder. Ayrıca bunlarla beraber tek gözde veya iki gözde birden gelişebilen alerji, ortamda ışığa karşı hassasiyet ve göz altı morluğuyla da kendini göstermeye başlar. Gözün kızarmasının ve göz altının morar masının sebebi ise göz bölgesinde bulunan kılcal damarların genişlemesidir.

Sağlıklı Günler Dileriz MD DERMATOLOJİ