slide-doktor  Gözaltı Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Gözaltı Yağ Bezesi

Gözaltı Yağ Bezesi

En sık görülen gözaltı yağ bezesi hastalıkları şunlardır:

Siringoma nedir ve sebebi nedir?

Siringoma ter bezlerinden kaynaklanan selim huylu oluşumlardır. Oldukça yaygın bir şikayettir. Genellikle ergenlikten itibaren başlar. Kadınlarda daha sık görülür. Nedeni bilinmemektedir. En sık olarak kadınların göz çevresinde ortaya çıkarlar. Göğüs bölgesi, göbek, koltukaltı ve genital bölgede de görülebilirler.

Siringoma belirtileri nelerdir?

Ten rengi veya sarı renkli, net sınırlı, 1-3 mm. çapında deriden kabarık, yuvarlak oluşumlardır. En sık olarak göz çevresinde, alt göz kapağında görülürler. Sayıları birden fazladır ve simetriktirler.

Siringoma tedavi yöntemleri nelerdir?

Siringoma erbium, CO2 lazer veya elektriksel cerrahi ile giderilebilir. Genel olarak 1-3 seans gerekebilir. Açık tenli kişilerde iyi sonuç alınır. Göz çevresi koyu olanlarda işlemlerden sonra beyaz leke kalabilir. Şikayetlerde tekrarlar görülebilir. Tedaviler bunu bilerek yapılmalıdır. Siringomada en estetik sonuçlar lazerle tedavilerden alınmaktadır. İşlem sonrası iz kalma olasılığı çok düşüktür.

Ksantelezma nedir?

Ksantelezma daha çok göz kapaklarının iç kısmında ortaya çıkan sarı renkli yağ bezeleridir. Üst göz kapağında alt göz kapağından daha sık görülür. Ksantelezma yumuşak veya yarı sert kıvamda olabilir. Genellikle simetrik olarak ortaya çıkarlar, genel olarak tüm kapaklarında birden görülebilir. Göz altı yağ bezeleri kalıcıdır ve ilerleyicidir, kendiliğinden geçmez.

Ksantelezma kimlerde görülür ve neden ortaya çıkar?

Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. 40-50 yaş arasında en fazla ortaya çıkarlar. Ksantelezması olanların yarısında kan yağlarında anormallik söz konusudur. Hastaların genetik olarak kolesterol veya trigliserid seviyeleri yüksektir. Diyabet ve tiroit hastalıklarından kaynaklanan kan yağ bozuklukları ksantelezma yapabilir. Ksantelezmalıların diğer yarısında kan yağları normal bulunmuştur. Ksantelezma görülen kişilerde iyi kolesterol düşük çıkabilir. Ayrıca damar sertliğine eğilim olduğunun işaretidir.

Ksantelezması olan kişilerin kan yağlarını kontrol ettirmeleri şarttır. Ayrıca kan yağlarını yükseltecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Ksantelezma tedavisi kozmetik nedenlerle yapılır.

Ksantelezma tedavi yöntemleri nelerdir?

Bu tür göz altı yağ bezelerinde lazer, cerrahi çıkarma, elektriksel cerrahi veya kimyasal peeling kullanılabilir. Lazer ile tedavide erbium ve CO2 lazer kullanılır. Tedavi sonrası leke, iz kalma riski düşüktür. Şikayetlerde tekrarlar görülebilir. Ksantelazmada en estetik sonuçlar cerrahi çıkarma ve lazer tedavileriyle gerçekleştirilir. Diğer yöntemlerde iz kalma olasığı daha fazladır.

Milyum nedir?

Milium, oldukça sık görülen bir göz çevresi yağ bezelerindendir. Çocuklarda ve her yaşta görülebilir. Yüzeysel, parlak beyaz-sarımsı renkli 1-2 mm çaplı yuvarlak kabarık oluşumlardır. Özellikle göz çevresi ve yanaklarda ortaya çıkarlar. Nedeni bilinmemektedir. Tedavisi kozmetik nedenlerle yapılır.

Milium tedavi seçeneklerin nelerdir?

A vitaminli kremler etkili olabilir. Ağızları bistüri veya steril iğne uçları ile açılarak temizlenebilir. Çok yaygın olduğu durumlarda lazer, elektrocerrahi veya kryoterapi ile de tedavi edilebilir.

Gözaltı Yağ Bezeleri / Doktor Gökhan Gökler

göz altı yağ bezesi aldırma fiyatları ve ön bilgilendirme için tıklayın.