slide-doktor  Karbon Peeling | Cilt Yenileme | Leke Tedavisi

Karbon Peeling Cilt Yenileme

Karbon Peeling Cilt Yenileme

KARBON PEELİNG

Karbon peeling genellikle leke tedavisinde kullanılan, büyüyen gözenekleri küçülten, cilt sarkmasını önleyen, cildi gençleştiren ve aydınlatan bir tedavi yöntemidir. Karbon peeling lazer yardımıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Leke tedavisinde ve cilt yenilenmesinde kullanılan Q-switched Nd:Yag lazer ve karbon solüsyonuyla birlikte kullanılmaktadır. Lazer uygulaması yapılmadan önce ilk olarak cilde karbon krem sürülüyor. Sürülen krem ciltte 15,20 dakika bekletiliyor ve cilt tarafından emilmesi sağlanıyor. Böylece krem gerekli enerjinin ciltte en yüksek düzeyde oluşmasını ve uygulanan lazerin daha etkili olmasını sağlıyor. Özel olarak hazırlanan bu krem, lazer atışları yapıldığı zaman, ısının birden yükselerek yüzeydeki deri tabakasının karbonla birlikte buharlaşmasını ve cilt üzerinden kalkmasını sağlıyor. Yapılan bu işlem 5-10 dakika arası sürmektedir. Aynı zamanda uygulanan lazer işlemi, hücre yenilenmesini sağlarken, kollajen üretimini de tetikleyerek cilde elastikiyet kazandırıyor.

Karbon peeling, Q-switched Nd:Yag lazer ile birlikte uygulanması halinde ciltte ve gözeneklerin içerisinde ısı ve ses dalgaları etkisinin artmasını sağlıyor. Uygulanan lazer işlemi, cilt üzerindeki karbonu kaldırırken bir miktar peeling yapar. Ayrıca ısı ve ses  dalgaları ciltteki ve gözeneklerin etrafındaki kollajeni arttırır. Böylece cilt yüzeyinde toparlanma ve gözeneklerde küçülme gerçekleşir. Cilde uygulanan bu lazerin peeling özelliği, cilt tonunun ve lekelerin açılmasını sağlar.

Karbon peeling işlemi genellikle leke tedavilerinde, geniş gözenekli ciltlerde, cilt matlıklarında, kırışıklık ve sarkmalarda kullanılan etkili bir yöntemdir. Karbon peeling işlemi cilt yapısına bağlı olarak 1,3 hafta aralıklarla 5,6 seans uygulanmalıdır. Ancak koyu leke tedavilerinde yapılan peeling işlemi 10 seansa kadar çıkabilmektedir. Yapılan peeling işleminde herhangi bir ağrı, acı hissedilmez. İşlem sonrasında ciltte kısa süreli hafif bir yanma hissi oluşabilir. Karbon peeling uygulamasından hemen sonra ciltteki aydınlanmayı ve parlamayı görmeniz mümkün. Cilt genleştirme, leke tedavisi ve gözenek küçültmedeki olumlu etkisi 3-6 ay arasında görülmektedir. Karbon peeling uygulamasının cilt düzeltmedeki etkileri 3,6 ay arasında gerçekleşir. Cilt üzerindeki pozitif etkisi ortalama 1-1,5 yıl sürmektedir.

Karbon peeling öncesi sonrası zararları faydaları peeling işleminden sonra ciltte soyulma, kızarıklık, morarma, şişlik oluşmadığı için iş ve sosyal hayatı etkilememektedir. Ayrıca işlem yapıldığı gün banyo yapılmamalı, güneşe maruz kalacağınız durumlarda  da mutlaka güneş koruyucu kremler sürülmelidir.

Karbon peeling işlemi leke tedavisi, gözenek küçültme ve cilt gençleştirmede olumlu etki sağlarken, Mezoterapi, PRP ve radyofrekans yöntemleriyle birlikte kullanılarak da etkinliği arttırılabilir.

Kategori : Sağlık