slide-doktor  Lazer Epilasyon ve Lazer Epilasyon Fiyatları İstanbul

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon sistemleri kılların ortadan kaldırılmasını nasıl gerçekleştirir?

Gerek lazerler gerekse IPL olarak da adlandırılan yoğun ışık sistemleri kıl kökleri tarafından emilecek dalga boylarında ışık üreten sistemlerdir. Lazer ışınıları kıl köklerinde ve kılın içinde bulunan pigment tarafından emilerek ısıtıldığında kıl kökü   kalıcı olarak hasar görür.

Günümüzde yoğun olarak kullanılan lazer epilasyon sistemleri nelerdir?

En çok rağbet gören sistemler Alexandrite lazer, Nd YAG lazer, Diode lazer ve IPL sistemleridir. Bunun yanında q anahtarlı Nd Yag lazerler de ince ve sarı tüylerde tüylerin azaltılması ve sarartılması amacıyla kullanılmaktadır.

Lazer sistemlerinin birbirinden farkı var mı? Bana hangisi uygun?

  • Alexandrite lazerler: 755nm dalgaboyunda ışınım salan bu sistemler genel olarak olarak en çok tercih edilen sistemlerdir. Hem uygulama konforu hem de hasta uyumu bu tip lazerlerde oldukça yüksektir. Genellikle çok koyu tenli olmayan hastaların vücut epilasyonları bu tip lazerlerle başarıyla tamamlanır. Alexandrite lazerler epilasyon amacıyla yüz bölgesinde kullanıldığında paradoksal olarak kıllanmayı arttırabilir. Bu yüzden yüz bölgesinde genellikle tercih edilmezler.
  • Nd YAG lazerler: 1064nm’de çalışma özelliği gösteren bu lazerler daha derine penetre olabilirler ve melanin tarafından emilimleri daha zayıftır. Bu sebeplerle özelkle koyu ten renkli hastalarda ve tüm hasta gruplarının yüz epilasyonunda kullanım alanı bulmaktadır. Yine erkeklerde sırt ve omuz gibi kıl köklerinin derin yerleştiği bölgerde daha alexandrite lazere göre daha başarılı sonuç alınabilir.
  • Diod lazerler: Diod lazerlerin epilasyon için kullanılan formları 800-810nm dalga boyunda çalışırlar. Bu lazerlerde nd yag lazerler gibi koyu ten rengi olan hastalar ve yüz epilasyonu amacıyla güvenle kullanılabilirler.
  • IPL cihazları: Bu sistemler gerçek lazer sistemleri değildir. Belirli bir dalga boyu aralığında ışık yayarlar. Yüz ve vücut epilasyonunda kullanılabilirler. Koyu tenli hastalar için uygun değillerdir.
  • Buz Lazer: epilasyon ve lazer epilasyon uygulamalarının en acısız, en hızlı ve en son teknoloji olarak bilinmektedir. 810nm dalga boyunda bir diode lazer teknolojisiyle çalışır kıl kökleri üstünde etkisi epey yüksektir. Son teknoloji olmasına rağmen lazer epilasyon İstanbul ve bir çok büyük şehirde rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yöntemdir.

Hangi vücut bölgeleri lazerle tedavi edilebilir?

Lazer epilasyona uygun kılların varlığında tüm vücut bölgeleri lazer epilasyonla tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok , bacak , koltukaltı genital bölge,bikini hattı yüzde ise üst dudak, çene, bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, göğüs bölgesi ve sakalüstü bölgesi sık uygulama yapılan alanlardır. Lazer epilasyonda erkeklerde ense, sırt ve sakal üstü bölgesi, kadınlarda yüz bölgesi  tedaviye direnç gösterebilir.

Hangi tüyler lazer epilasyon tedavisine yanıt verir?

Lazer epilasyonunun etkin olarak uygulanabilmesi için kıl köklerinin pigment içermesi gereklidir. Bu yüzden kahverengi ve siyah kıllar lazerden etkilenir. Beyaz ve gri kıllar ise etkilenmezler.

Lazer epilasyonda sonuç almak için neden çok sayıda seans gereklidir?

Vücudumuzda bulunan tüm kılların gelişimi ve dökülmeleri bir siklus halinde gerçekleşir. Sırasıyla kıllar sırasıyla büyüme, dinlenme ve dökülme evrelerinden geçerler. Lazer epilasyon da dahil olmak üzere tüm epilasyon sistemleri büyüme evresindeki kıl kökleri üzerine etkili olurlar. Diğer evrelerdeki kıllar lazer ışınından etkilenmezler. Bu sebeple her seansta lazer ışını kıl köklerinin belirli bir bir kısmını tahrip edebilir.

Lazer epilasyon herkese uygulanabilir mi?

Işığa duyarlıkık yapan ilaç kullananlar ve epilepsi hastaları bu durumlarıyla ilgili olarak doktorlarından izin alarak lazer epilasyona başyabilirler. Yine kolajen doku hastalıklarının bir kısmında görülen ışığa duyarlılk yüzünden lazer epilasyondan kaçınmak uygun olur.

Polikistik over sendromlu hastalarınlazezr epşilasyona başlamadan en az iki ay önce antihormonal tedavi almaya başmamaları lazer epilasyonun etkinliğini de arttıracaktır.

Lazer epilasyona başlama yaşı olarak standart bir yaş bildirilmemiş olmakla birlikte özellikle küçük yaştaki kız çocuklarının adet görmeye başlaması beklenmelidir.

Lazer epilasyon, epilasyon amacı dışında kuyruksokumunda kıl dönmesi hastalığı bulunanlarda, bacaklarda batık tüy problemi olanlarda tedavi amacıyla kullanılabilir

Lazer epilasyonun riskleri var mı? Yan etkileri nelerdir?

Lazer epilasyon sonrası uygula sonrası kızarıkık ve ödem genellikle gözlenir ve saatler içinde geriler. Nadiren özellikle koyu tenli ya da bronzlaşmış hastalarda su toplaması, kabuklanma, ya da deride leke benzeri görüntüler ortaya çıkarssa da bunlar hemen her zaman tedaviye yanıt veririler. Lazer epilasyon uygulaması kanser yapmaz.

İşlem sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

İşlemden sonra bir gün süreyle duş almamak ve deriyi tahriş edecek işlemlerden kaçınmak gerekir. Yine solaryum ve güneşlenme gibi faaliyetlere bir hafta kadar ara vermek uygun olur.

Seans aralarında ağda ve cımbız kullanılması kıl köklerinin bölgeden uzaklaşmasına sebep olduğundan bir sonraki seansın etkinliğini azaltabilir.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Bayan hastalarda yüz dışı bölgelerde 4-6 seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Bayanlarda yüzde ve erkeklerde sırt gibi alanlarda daha fazla seansa ihtiyaç olabilir. Seanslar sonunda tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

lazer epilasyon fiyatları ve ön bilgilendirme için tıklayın iletişim.