slide-doktor  Lazerle Dövme Sildirme | 2019 Fiyatları | İstanbul

Lazerle Dövme Sildirme

Lazerle Dövme Sildirme

Lazerle dövme sildirme de hangi cihazlar kullanılır?

1.Yöntem: Picosure lazerle dövme silme işlemi

Picosure lazer dövme silme ve leke tedavisinde kullanılan en etkili sistemdir. En son teknoloji olan lazer cihazının en önemli özelliği diğer bir yöntem olan Q-switched lazerlerle yapılan dövme silme seanslarını 10-15 seanstan 3-4 seansa indirebilmesidir. Ayrıca renkli dövmeleride silme özelliği ile dünyada en çok tercih edilen dövme silme uygulamasıdır. İşlem sırasında picosure lazer enerjisini picosaniye aralığında (saniyenin trilyonda biri) kadar gönderebilir. Bu süre aralığı diğer lazerlerden tam 8 kat daha fazladır. Picosure lazer 755 ve 532nm ile çift dalga boyunda, 550-750 picosaniye atım süresinde çalışır.

Her renk dövme Picosure ile tedavi edilebilir mi etkisi nedir?

Picosur lazer iki dalga boyu üretebilen bir picosaniye lazeridir. Özelikleri 755nm lik başlıkla siyah, lacivert, mavi ile yeşil renkler hedeflenirken, 532nm başlıkla sarı, turuncu, kırmızı, mor renkler hedeflenir ve renki dövmeler üzerinde etkilidir. Ayrıca birkaç rengi birlikte içeren dövmelerin tedavisinde Picosure lazer tüm renkleri gördüğü tüm dövme tiplerinde kullanılmaktadır.

Picusure lazer ile dövme silme işleminin diğer dövme silme lazerlerinden ne farkı var? Nasıl avantajlar sağlamaktadır?

Öncelikle göze çarpan özelikler şöledir seans sayısın azaltılması ve tedavi sonuçlarındaki yüksek  başarı elde edilmesi ile Picosure’un önümüzdeki  yıllarda kendinden epey söz ettireceğini göstermektedir. Daha önceleri klasik  dövme sildirme lazerleriyle 10-15 seans sürebilen dövme silme işlemleri picosure ile ortalama 4 seansa inmektedir. Eski tip dövme silme lazerlerinin ortalama 6-8 haftada bir tekrarlanmaktadır ve bu işlemler genellikle 2-3 yıla yayılmaktaydı uzuzn sürmekteydi. Picosur lazer ile yapılan dövme tedavisi ise ortalama 4-6 ay içinde bitip sonuçlanabilir. Ayrıca picosaniye teknolojisi öncesinde kullanlımakta olan lazerlerle tedaviye başlamak için dövmenin en az 1 yıl önce yapılmış olması gerekmekteydi. Picosur lazer’de ise yeni yapılmış dövmeye bile işlem rahatlıkla yapılmaktadır belli bir süre şartı yoktur. Böylece dövmeyi yaptırdığına pişman olan kişiler isterse ertesi gün bile dövmelerinden kurtulmak için tedaviye başlayabilirler.

2.Yöntem: Q-Swithched (Q anahtarlı) lazerle dövme silme işlemi

Lazerle dövme sildirme tedavisinde kullanılan Q-Swithched (Q anahtarlı) lazerler dövme boyasını küçük parçalara ayırarak hücreler tarafından kolay yutulmasını sağlar.

Fraksiyonel lazerler koyu tenlilerde dövme sildirmede alternatif olabilir. Cilt yenilenmesini uyararak hücrelerin dövme boyasını daha çabuk götürmelerini sağlayabilirler.

Lazerle dövme sildirmede dövmenin rengine göre hangi cihazlar kullanılır?

Açık ve koyu tenlilerde koyu mavi, lacivert ve siyah dövme sildirmede Q-Switched Nd:YAG 1064 nm kullanılabilir.

Kırmızı renk dövme sildirmede kırmızı rengi en iyi Q-Switched 532 nm Nd YAG lazer giderir. Ancak koyu tenlilerde bu lazer renge çok hassa olduğundan dikkat edilmelidir, leke kalabilir.

Yeşil renk dövme sildirmede yeşil rengi en iyi Q-Switched ruby 694 nm giderir. Ancak kırmızıda olduğu gibi koyu tenlilerde dikkatli olunmalıdır, leke kalabilir.

Lazerle dövme silmede kullanılan lazerlerin etki mekanizması nasıl olmaktadır?

Dövme silme lazerleri deri altındaki boyayı küçük parçalara ayırır. Böylece hücreler boyayı yutar ve lenf dolaşımı ile deriden bu boyaları uzaklaştırır.

Lazerle dövme sildirme tedavisinde koyu renkli dövmelerde tedavi etkinliği nasıl anlaşılır?

Lazerle dövme silme esnasında dövme geçici olarak beyaz renk alır. Bu lazerin etkili olduğu anlamına gelebilir.

Bazı dövmeler pek çok tedavi seansına rağmen niye tam anlamıyla silinmez?

Dövme yapanların farklı marka ve maddeler kullanması sebebiyle, dövmeler aynı renk olsa bile lazerle dövme sildirmenin sonuçları farklı olabilmektedir. Bazı dövme boyaları lazerle tam olarak parçalanamayabilir. Bunun sonucu dövme silmede başarısız olunabilir. Bu sebeple her dövme sildirme işlemi kişiye özeldir ve tedavi yanıtları farklılıklar gösterebilir.

Lazerle en zor silinen dövme boyaları hangileridir?

Mor, yeşil ve sarı renkli dövmeler en zor tedavi edilenlerdir. İdeal dövme sildirme hastaları açık tenli, güneşten bronzlaşmamış, koyu mavi, lacivert veya siyah renkli ve en az bir yıllık dövmesi olanlardır. Uzun süredir olan dövmeler tedaviye daha iyi yanıt verirler.

Lazerle dövme sildirmede kaç seans gerekir?

Amatör dövmeler 8-12, profesyonel dövmeler 10-13 bazen daha fazla seans gerektirebilir. Bu yakın zamanda yapılmış ve derin yerleşimli boyaya sahip olan dövmeler daha çok seans gerektirir.

Dövme sildirmede koyu tenli kişilerde en uygun lazer hangisidir

Lazerle dövme sildirmede koyu tenli kişilerde en uygun lazer Q-Switched Nd:YAG (1064nm) ‘dir.

Bu lazer derinlere inebilir ve deriye renk değişikliği şeklinde zarar verme olasılığı diğerlerine göre daha düşüktür.

Lazerle dövme silme sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Lazerle dövme silme sonrası antibiyotikli bir krem veya deriyi onaran bir krem bölgeye uygulayarak kullanılabilir.

Lazerle dövme silmeden hemen sonra deride ne gibi değişiklikler olur?

İşlem sonrası kullanılan lazer dozuna göre geçici süre (5-15 gün) kanama, kabuklanma, su toplaması olabilir.

Lazerle dövme silme sonrası deri değişiklikleri olabilir mi?

Amatör dövmeler lazerle çok kolay çıkabilmektedir. Ancak profesyonel dövmelerde seanslar daha uzun sürmektedir. Bazen çok uzun devam eden seanslara rağmen dövme gölge halinde kalabilmektedir. Beyaz renk ve ten rengi dövmelerde test atışı yapmak şarttır. Bu renk dövmeler içlerindeki demir veya titanyum oksit partiküllerinin Q-Switched lazerle okside olması sebebiyle birden siyaha dönebilirler.

Lazerle dövme silme sonrası iz kalır mı?

Özellikle iz kalmaya eğilimli bölgeler olan göğüs, üst kol ve ayak bileğinde bu olasılık %5’den düşüktür. Doktorlarımız Türkiye’de lazerle dövme sildirme konusunda büyük bilgi ve birikime sahiptir.

Lazerle dövme sildirmede diğer tedaviler nelerdir?

Dövme sildirme yöntemleri Dövme sildirmede cerrahi, dermabrazyon, kimyasal peeling veya karbondioksit lazer kullanılabilir. Ancak bu yöntemlerin yara izi, kahverengi veya beyaz leke bırakma olasılıkları yüksektir. Dövme sildirmede en iyi tedaviler, deriye zarar vermeden dövme boyasını özel olarak yakalayıp parçalayan Q-Switched lazerlerdir.

Lazerle Dövme Sildirme Teknolojisi

Kliniğimizin Doktorların’dan Dr. Gökhan GÖKLER

picosure-dovme-sildirme

Dövme sildirme fiyatları ve ön bilgilendirme için iletişim sekmesini kullanın.