slide-doktor  Keloid Tedavisi | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Keloid Tedavisi

Keloid Tedavisi

Keloid Nedir?

Keloid hastalığı, vücutta fazla hücre üretimi sonucunda deride anormal derecede yara iyileşmesi halidir.

Normalde yara iyileşme süreci tamamlandığında doku onarımı durur. Ancak keloid hastalığında doku onarımı abartılı şekilde devam eder ve şişkin, kızarık, iz bırakan, kötü görüntülü bir nedbe dokusu oluşur. Bu rahatsızlık genellikle 10-30 yaş aralığında görülür. Özellikle esmer tenli kişilerde keloid görülme olasılığı daha yüksektir.

Keloid rahatsızlığının nedenleri;

Keloid vücutta neden, nasıl oluşur.

  • Derideki yaralar ve yanıklar
  • İltihap, sivilce vb. durumlar
  • Cerrahi müdahaleler
  • Cerrahi işlem sonucu yaranın mikrop kapması
  • Aşı sonrasında
  • Suçiçeği, böcek sokması gibi durumlar sonrası görülebilir.

Keloid hastalığı bazı kişilerde, ciltte sivilce veya cerrahi bir işlem sonrasında yara iyileşmesi, aşırı sert doku gelişmesi şeklinde olur. Bu yara kırmızı, pembe veya ten renginde, düzensiz yumru görünümünde ve elastik kıvamlı bir oluşuma sahiptir.
Keloid rahatsızlığının en sık görüldüğü alanlar; göğüs ön yüzü, sırt, omuz, çene, kulaklar ve alt bacaklardır.
Keloidler, hayatı tehdit etmedikleri ve görüntü dışında ciddi ağrı ya da başka bir problem yaratmadıkları için genelde tedavi gerektirmezler. Fakat kişiye kendini mutsuz hissettirecek kadar kötü görüntü oluşturabilen keloidler için uygulanan çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

Keloid tedavisin de kullanılan yöntemler;

Cerrahi Eksizyon: Çok gerekmedikçe cerrahi tedavi önerilmez. Çünkü keloid, cerrahi tedavi sonrası %50-100 oranında tekrar edebilir. Keloid tedavisinde cerrahi yöntem uygulanırken, yarada gerginlik oluşmamasına dikkat edilmeli ve cerrahi işlem sonrası dikiş atılmamalıdır.
İntralezyoner Steroid Tedavisi: Keloid tedavisinde başlıca kullanılan yöntemlerden biridir. Yara içine kortizon enjekte edilerek yapılır ve hastalığın tekrar etme olasılığı %50’dir. Cerrahi tedaviler ve kryoterapi (buz tedavisi) ile birlikte uygulandığında daha etkili sonuçlara ulaşmak mümkün.
Basınç Tedavisi: Keloid tedavisinden çok hiperplastik yara tedavisinde kullanılan bu yöntem, sadece kulak memesi tedavisinde ilk seçenek olabilir.
– Buz Tedavisi(kryoterapi): Küçük keloid oluşumlarında tercih edilen bu tedavi yöntemi ile %85 oranında iyileşme görülmüştür. Kortizon tedavisi ile birlikte uygulama yapıldığında daha etkili sonuçlar alınabilir.
Lazerle Keloid Tedavisi: Önerdiğimiz en etkili tedavi yöntemidir Fraksiyonel lazer ve pulsed dye lazer tedavisi keloid tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Ancak daha etkili bir sonuç için diğer tedavi yöntemleriyle birlikte uygulama yapılmalıdır.
Slikon örtü ve jel tedavisi ile keloid nasıl geçer: Uygulanan cerrahi işlemler sonrasında silikon örtü kullanılması %80 oranında keloid oluşumunu engellemektedir. 12 saat boyunca yaklaşık 2 hafta kullanılmalıdır.
Radyasyon Tedavisi: Tüm tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra tercih edilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Radyasyon dermatiti ve kanser oluşma riski vardır.
Çok gerekmedikçe keloid oluşumunun cerrahi olarak çıkarılması önerilmez. Çünkü cerrahi tedavi sonrasında keloid %45-100 oranında tekrar edebilir. Leke tedavilerinde kliniğimiz 25 yıllık tecrübe ve birikime sahiptir.

Kategori : LEKE TEDAVİSİ