slide-doktor  Malezma (Malesma) Tedavisi Nedir?

Lazerle Melazma Tedavisi

Lazerle Melazma Tedavisi

Melazma nedir?

Melazma olarak adlandırılan leke tipi daha çok kadınlarda görülen yüzde simetrik yerleşen açık ve koyu kahverengi lekelerdir. Alın, orta yüz ve çene hattı en sık görüldükleri yerlerdir.

Malesma Kimlerde ortaya çıkar?

Melasma hastalarının sadece %10′ unun erkeklerden oluşması hormanal faktörlerin melasma etyolojisinde oynadığı rolü düşündürmektedir. Yine hamilerde, doğum kontrol hapı kullananlarda melasma görülme sıklığı artar. Koyu tenli kişilerde görülme sıklığı artar. Yaz aylarında melasmanın şiddetlenme göstermesi oldukça tipiktir. Bu da hastalığın ortaya çıkışında ultraviyole ışınlarının etkisini göstermektedir.

Melasma en sık nerelerde ortaya çıkar?

Dudak üstü, alın ve yanaklar ve çene hattı sık görüldükleri yerlerdir.

Melasma hastaları güneşten nasıl korunmalıdır?

Melasma hastaları için güneşten korunma önlemleri tedavinin en önemli parçalarından biridir. Kullanılacak güneş koruyucunun hem ultraviyole hem de görünen ışık spektrumunu da kapsayacak fiziksel filtre içeren koruyuculardan seçilmesi tedavinin başarısı açısından önemlidir. Yine yaz aylarında şapka, güneş gözlüğü gibi gereçlerin kullanılması uygun olacaktır.

Melasma tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

  • Leke açıcılar
  • Peelingler
  • IPL ve Lazer tedavileri (Q- anahtarlı lazerler)
  • Platelet rich plasma (PRP) uygulamaları
  • Mezoterapi, dermapen

Melasma tedavisi ne kadar sürer?

Melasma tedavisi uzun süreli, hem hasta hem de hekim için sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreçte özellikle yaz aylarında yeni atakların olabileceği bilinmelidir. Genellikle düzenli tedavi uygulamaları ve kontrollerle 2 yıl içinde belirgin düzelme elde edilir.

Melasma tedavisinde kaç seans uygulamala gerekir?

Genelikle 6-8 uygulama gerekir. Zaman zaman seans sayılarını arttırmak gerekebilir. En iyi sonuçlar lazer, PRP ve peeling gibi yöntemlerin kombinasyonu ile alınır.

Melazma Güneş Lekesi / Uzman Doktor Gökhan Gökler

Kategori : LEKE TEDAVİSİ