slide-doktor  Lazerle Şarap Lekesi Tedavisi

Lazerle Şarap Lekesi Tedavisi

Lazerle Şarap Lekesi Tedavisi

Şarap lekesi nedir?

Şarap lekesi genellikle doğumda veya hemen sonra ortaya çıkar. Damarlardan oluşmuş bir leke türüdür. Şarap lekesi pembe, kırmızı veya koyu mor renkte olabilir. Sıklıkla tek taraflı ortaya çıkar. En çok boyun ve yüzde görülür. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir. Zamanla renkte koyulaşmalar ve deride kalınlaşmalar olabilir.

Şarap lekesi tedavisinde kullanılan lazerler nelerdir?

  • Pulsed Dye Lazer
  • Long Pulsed KTP Lazer
  • Intense Pulsed Light (IPL)
  • Long Pulsed ND:YAG Lazer

Lazerle şarap lekesi tedavisi ne sıklıkta yapılmalıdır?

Lazerle şarap lekesi tedavisi 4-8 hafta aralıklarla yapılır.

Lazerle şarap lekesi tedavisi kaç seans sürer?

Lazerle şarap lekesi seans sayısını lekenin rengi, kalınlığı, ten rengi, lazerin cinsi, yerleşim bölgesi ve uygulanan dozlar belirler. Minimum 4 seans uygulanmalıdır. Şarap lekesi seansları 20 seansa kadar çıkabilir.

Lazerle şarap lekesi tedavisinin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir?

Baş ve boyun bölgesinde orta hatta yerleşmiş şarap lekesi yani şarap lekesi (damar lekeleri) lazer tedavisine daha ağır yanıt verir. Kol ve bacakta özellikle uçlarda yerleşmiş şarap lekesi gövdeye göre daha geç yanıt verir. Küçük boyutlu şarap lekesi büyüklere göre lazer tedavisiyle daha çabuk iyileşir.

Koyu kırmızı şarap lekeleri tedaviye en iyi yanıtı verir. Çünkü damarlar derinin yüzeyine yakındır. Mor renkli şarap lekeleri derin yerleşimli geniş damarlardan oluşur. Koyu mor şarap lekesi bu yüzden tedaviye orta derecede yanıt verir. Açık pembe renkte şarap lekesi derin yerleşimli ince damarlardan oluşur. Bu tür şarap lekesi tedaviye daha zor yanıt verir.

Lazerle şarap lekesi tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Şarap lekelerinde tedaviye erken başlamak en iyi sonucu getirir. 10 yaş altında olanlarda şarap lekesi tedavilerinde erişkinlere göre daha iyi yanıt alınır.

Lazerle şarap lekesi tedavisinden sonra ciltte nasıl değişiklikler olur?

Pulsed Dye lazer ile şarap lekesi tedavisinden sonra 7-10 gün süren geçici morluk ve ödem oluşur. Diğer lazer uygulamalarından sonra yarım gün süren ödem ve kızarıklık olabilir. Her uygulamadan sonra lekenin rengi giderek açılmaya başlar.

Şarap Lekesi Uzman Doktor Güneş Ertürk

şarap lekesi tedavisi fiyatı ve ön bilgilendirme için tıklayın.

Kategori : LEKE TEDAVİSİ