slide-doktor  Lentigo Nedir? Lentigo (Güneş Lekesi) Tedavisi | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Lentigo Nedir? Lentigo (Güneş Lekesi) Tedavisi

Lentigo Nedir? Lentigo (Güneş Lekesi) Tedavisi

Lentigo Nedir?

Lentigo, halk arasında güneş lekesi olarak da bilinen bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. Bu güneş lekeleri vücuttaki çillerden daha koyu renkli ve boyut olarak daha büyüktür.

Her yaşta görülebilen bu rahatsızlık genellikle 40 yaş üstü kişilerde ve özellikle kadınlarda daha fazla görülmektedir. Lentigo oluşumu karaciğerden yada herhangi bir iç organdan kaynaklanmıyor. Bu hastalığın başlıca nedeni zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak. Ayrıca kadınlarda hamileliğe bağlı hormon değişiklikleri de lentigo nedeni olabilir. Genellikle açık tenli kişilerde güneşe maruz kalan cilt alanlarında görülmektedir. El, yüz, omuz, sırt ve göğüs bölgesinde değişik boyutlarda ve kahverengi lekeler şeklindedir.

Lentigo oluşumu kansere neden olmaz. Ancak oluşan bazı güneş lekeleri, Malign Melanom olarak adlandırılan deri kanseri ile karışabilir. Bu sebeple aniden büyüyen, değişik görünümlü lekelerde dermatoskopik inceleme yapılmalıdır. Son 15 yılda 2 kat artan Malign melanom riski; açık tenli ve kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen deri  tipine sahip, yoğun güneş ışığına maruz kalmış kişilerde, doğumsal çok sayıda benleri olan ve ailesinde deri kanseri olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

Güneş lekesi tedavisinde  krem ve maskeler, buz tedavisi(kryoterapi), kimyasal peeling ve lazer yöntemleri kullanılmaktadır. Lazer tedavisi, güneş lekelerini gidermek için etkili ve yan etki oranı düşük bir tedavi seçeneğidir.

Güneş lekesi tedavisinde kullanılan lazerler;

-Intense Pulsed Lİght(IPL)

-Q-Switched Ruby Lazer(694 nm)

-Q-Switched Alexandirite Lazer(755 nm)

-Q-Switched ND:YAG Lazer(1064 nm)

-KTP Lazer(532 nm)

-Fraksiyonel Lazerler

-CO2 Lazer

-Erbium Lazer

Lazerle lentigo tedavisi, oluşan güneş lekelerinin yoğunluğuna bağlı olarak 3-5 hafta aralıklarla 1-6 seans arası sürmektedir. Bu işlemler mutlaka uzman dermatologlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yan etkileri görülebilir. Lazerle güneş lekesi tedavisinden sonra lekeler koyulaşmaya başlar ve 1 hafta sonucunda kaybolur. Leke tedavilerinde ten rengi  koyu olanlarda dikkat edilmelidir. Reaksiyonel lekelenme olasılığına karşı önlem alınmalı ve lazer tedavisi uzman bir dermatolog tarafından  yapılmalıdır. Lentigo tedavisinden sonra cilt besleyici ve kortizonlu kremler doktorunuz tarafından önerilir. Ayrıca düzenli olarak güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

 

Kategori : LEKE TEDAVİSİ