slide-doktor  Meyve Asitli Peeling ile Cilt Yenileme

Meyve Asitli Peeling

Meyve Asitli Peeling

Meyve asitli peeling

Alfa-hidroksi asitler (AHA), bazı besinlerin yapısında bulunan doğal organik asitlerdir. Glikolik asit şeker kamışından, laktik asit ekşimiş sütten, sitrik asit ve malik asit çeşitli meyvelerden, fitik asit pirinçten elde edilir. Cilt bakım ürünü olarak hidroksi asitlerin kullanımı Kleopatra kadar eskilere dayanmaktadır. Kleopatra’nın, yüzüne ekşimiş süt sürerek gençliğini koruduğu söylenmiştir.

Meyve asitli peeling, cildi yumuşatır, canlandırır. Ayrıca günlük aktivitelerinize ve iş yaşamınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz. Meyve asitli peeling ince çizgilerin giderilmesi, kuruluk giderme, leke ve sivilce tedavisinde kullanılabilir.

Meyve asit içeren solüsyon, temiz bir cilde uygulanır. Bir kaç dakika bekletilir ve yüz yıkanır. Bu işlem 10 dakikadan uzun sürmez. İşlemden sonra güneşten koruyucu krem sürülür. Tedavi seansları 1-4 hafta aralıklarla uygulanabilir. Ortalama 6-10 tedavi seansı gereklidir.

Tedavi arasındaki sürelerde günde bir veya iki kez retinoik asit veya düşük konsantrasyonlu meyve asitli ’li kremler ve yıkama jellerinin kullanılması tedavi etkinliğini arttırmaktadır.

Meyve asitli peeling batma hissi, kızarıklık, tahriş ve kabuklanma yapabilir. Bu yan etkiler geçicidir. Bu tedavi yöntemi cilt tipi ve yapısına göre uygulanırsa yan etkiler pek fazla görülmemektedir.

Glikolik asit

Glikolik asit dermatologların ve estetik cerrahların ofislerinde en sık kullandıkları meyve asitli peeling olup, popüler adıyla öğle yemeği soyucusu olarak bilinir. Çünkü hastaya bir öğle yemeği saatinde uygulanabilir ve hasta herhangi uygulama belirtisi olmadan işine dönebilir. Uygulama kolaylığı nedeniyle glikolik asit, yüzeysel kimyasal soyucular içinde en yaygın kullanılan üründür.

Sivilce ve izlerinin tedavisi dışında, kırışıklık ve cilt yenileme tedavisinde de kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda, histolojik olarak deride kollajen yoğunluğu ve elastik liflerin kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir. Yaşlanmayla beraber kollajen sentezi azaldığına göre, kollajen sentezinin arttırılması, yaşlanma sürecinin geciktirilmesinde etkili olabilir. Bu etki aynı zamanda, sivilceden kaynaklanan deri izlerinin iyileşmesini hızlandırabilir.

Laktik asit

Laktik asit, pek çok ev ürününde ve nemlendiricide bulunan popüler bir meyve asitli peelingtir. Laktik asitin, derinin doğal nemlendirici sistemine ait olduğuna dair hipotezler vardır. Laktik asit, yüzeysel etkisi ile deri kalınlığını, deri sıkılığını ve nemini arttırmaktadır.

Pyruvic asit

%50 pyruvik asit peeling cilt yenileme tedavisinde etkili bulunmuştur.