slide-doktor  PRP Saç Tedavisi (Kök Hücre) ile Daha Canlı ve Gür Saçlar

PRP Saç Tedavisi (Kök Hücre) ile Saç Tedavisi

PRP Saç Tedavisi (Kök Hücre) ile Saç Tedavisi

PRP nedir, nasıl elde edilir?

PRP, tıp dilinde trombosit denen pıhtı hücrelerinin zengin biçimde bulunduğu plazmadır. Normal şartlarda kanda ortalama milimetreküpte 150.000–450.000 arasında trombosit bulunur. PRP ‘de hedef milimetreküpteki trombosit sayısını kontrollü olarak arttırarak trombositlerin iyileştirme ve doku yenileme gücünden maksimum yararlanmaktır.

Hastadan alınan az miktarda kan içinde özel bir jel bulunan küçük tüplere konulur ve santrifüj işlemi uygular. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır. Bu ayrıştırma sonrasında mililitrede 1 ila 1,5 milyon kadar trombosit (pıhtı hücresi)yoğunluğuna sahip plazma elde edilir.

Saç PRP tedavisi nasıl uygulanır?

Hastadan alınan kanla hazırlanan trombositten zengin serum saç dökülmesinin yoğun olduğu bölgede cilt altına ve cilt içine verilir.

Saç PRP ‘sinde ne amaçlanır?

PRP serumunun içindeki doğal büyüme faktörleri sayesinde, saçın kalitesini arttırmak, saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç oluşumunu sağlamak amaçlanır.

Saç PRP ‘si kimlere yapılabilir?

Saçlarında dökülme, cansızlık ve mat görüntü şikâyeti olan kadın ve erkeklere güvenle uygulanabilir.

Saç PRP ‘si ne sıklıkta yapılmalıdır?

Erkek tipi saç dökülmesinde genellikle 4 haftalık aralarla 3-4 seans olarak uygulanır. Sonucun kalıcı olması için 4 ayda bir tek seanslık idame tedaviler uygulanır.

Saçta PRP uygulaması ağrılı mıdır?

Hastanın konforu ve tedavinin minimum ağrı ile yapılabilmesi için uygulama öncesi tedavinin yapılacağı saçlı bölgeye lokal anestezik uygulanabilir.

Saç PRP‘si uygulamasından sonra ne zaman günlük hayata dönülebilir?

Uygulamadan hemen sonra normal aktivitelere dönülebilir.

Saç PRP ‘si uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Uygulamanın yapıldığı gün terlemeye neden olan aktivitelerden kaçınılmalı ve saç yıkanmamalıdır. Ertesi gün saç yıkanabilir.

Saç PRP ‘sinin yan etkileri nelerdir?

Kişinin kendi kanı ile yapıldığı için yan etki görülme ihtimali çok düşüktür. Nadiren de olsa hassasiyet ve hafif bir baş ağrısı görülebilir.

Diğer tedavilerle birlikte saça PRP uygulaması yapılabilir mi?

Evet, reçeteli ilaçlar, losyonlar, saç mezoterapisi ve saça uygulanan diğer tedavilerle birlikte de PRP uygulanabilir.