slide-doktor  Sağlıklı Ayaklar İçin Yapılması Gerekenler | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Sağlıklı Ayaklar İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Ayaklar İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Ayaklar

Günlük hayatımızın stresi, sinir bozuklukları ve kirli hava vücudumuzu oldukça yıpratmakta ve biz bunu aslında çok az görürüz. Genellikle saçım bozuldu mu bir duş alsam iyi gelir sırtım ağrıdı diye geçiştirse de aslında en büyük acının ayaklarımızda olduğunu yattığımız fark ederiz ve uyku çoktan gelmiş iken kalkmak neredeyse imkânsızdır.

Ayakları dinlendirmek için ne yapmalı ?

Vücudumuzda en son düşündüğümüz yerimiz aslında ayaklarımız ile olmak ile birlikte aslında dinlendirmek için çok da bir şey yaptığımız söylenemez.  Gün içindeki koşturmaca, şık olma çabasındaki rahatsız eden ayakkabılar bunlar başlıca sebepleri iken aslında dinlendirmek için çok da uğraşmanıza gerek yok.  Öncelikle ayakkabı tercihlerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz çok ayakta durduğunuz ya da çok koşturmacanın içinde olduğunuz bir hayatınız var ise şayet ortopedik olmasına özen gösterin ayak sağlığınız inanın her şeyden daha önemli.  Eğer bulduğunuz modeller hoşunuza gitmez ise yarı ortopedik modellere de göz atmalısınız. En azından ayaklarınız eskisi kadar yorulmayacaktır.

Yorgun ayaklar için ne yapılır ?

Sorusunun cevabı ise evinizde artık kalkmayacağınız bir zamanda ayaklarınızı oturduğunuz hizadan biraz yükseğe kaldırmak ayaklarınızı çok rahatlatacaktır. Gün içerisinde ayakkabılarınızı çıkarıp azcık nefes alsın mantığı tamamen yanlıştır zira 2 dakikalık molada çıkardığınız zaman rahatlama ile daha çok şişecek olan ayağınızı yeniden ayakkabıya sokmak zorlaşacak ve bu da canınızın daha çok yanmasına sebep olacaktır. Bayanlar yüksek ise yüksek topuklu ayakkabılara biraz mola verebilirler ya da daha alçak topuk tercih edebilirler. Ayakları dinlendirmek için ne yapmalı? Sorusunun bir başka ve en etkili yöntemi ise soğuk sudur. Duşa sadece ayaklarınızı sokun ve sonrasında soğuk suyu açın. Akan soğuk su hem ayağınızın ağrısını alacaktır hem de şişliğini. Ne kadar tutabiliyorsanız o kadar soğuk altında tutmakta fayda vardır. Bir diğer bilinen yöntem ise soğuk suya bir tatlı kaşığı kadar tuz döküp ayaklarınızı o suda dinlendirmeniz. Tuz da şişliğinizi alırken ağrınızı hafifletecektir. Bir başka yöntem ise ayağınıza peeling yapmak hem bakımlı olacaktır hem de yaptığınız masaj sonrası ayaklarınız hem dinlenecek hem de sağlıklı görünüme kavuşacaktır.