slide-doktor  Sağlıklı Bir Yaşam için Öneriler | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Sağlıklı Bir Yaşam için Öneriler

Sağlıklı Bir Yaşam için Öneriler

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN DENGELİ VE YETERLİ BESLEN

     Beslenme insan yaşantısını sürdürmesi için gereklidir. Besinlerin farklı özellikleri ve insan vücuduna farklı etkileri vardır. Bir insanın ihtiyacı olan besin bütün gıdalara dağıtılmıştır diyebiliriz. Bu yüzden insanın dengeli bir şekilde tüm ürünlerden alması gerekir. Dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenleri sizin için ele aldık.

     Dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında, vücudun besin ihtiyacını karşılamak için tüm besinlerden tüketilmesi gelmektedir. Protein, vitamin, karbonhidrat, yağ grubu tüm besinlerden mutlaka alınmalıdır. Yağ, protein ve karbonhidrat fazla alındığında kiloya ve sağlıksız bir yaşama sebep olur. Burada alınan besinlerin ölçüsü oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyacından fazla gereksiz alınan besinler istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanıza neden olacaktır. Meyve sebzeler ise vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Bu yüzden günlük beslenmenizde ağırlık verilerek tüketilmesi önerilir. Her çeşidinden olacak şekilde tüketmeniz vücudun ihtiyacı olan farklı ve çeşitli besinlerin alımını sağlayacaktır. Su yaşamın kaynağıdır. Bedenin tüm fonksiyonlarının doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışması için su olmazsa olmazdır. Yeteri kadar su tüketimi sindirimi, emilimi, hücre ve doku yaşamını hızlandırıp sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı ya da var olan sağlığınızı korumanızı sağlayacaktır. Harekette ise bereket vardır. Sağlığınızın ve kaslarınızın doğru ve etkili bir gelişim göstermesi için mutlaka hareket etmeniz gerekir.  Vücudunuzun formda kalması ve sağlıklı bir yaşam sürüp hayatınızı kolaylaştırmak için düzenli egzersiz ve sporu kesinlikle yaşantınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Böylece dengeli beslenmenin size verdiği imkân ve sağlıklı yaşamı sonuna kadar yaşama fırsatını değerlendirmiş olacaksınız. Alkol, gazlı içecek ve sigara hayatınızdan çıkmalı. Tüm doğru ve dengeli beslenme ile birlikte yapılan spor ve egzersizlerin hayatınıza etkisini maksimum düzeyde yaşayabilmek adına alkol sigara ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

    Dikkat, özen ve disiplin gerektiren dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler listesine uyum sağladığınız takdirde, vücudunuzun da yaşam koşullarına daha uyumlu olduğunu göreceksiniz. Denge hayatın tüm aşamasında olduğu zaman kendinizle barışık ve daha mutlu olacaksınız. dengeli beslendiğiniz sağlıklı günleriniz olsun.

Kaynak : http://www.gsb.gov.tr/