slide-doktor  Sağlıklı Yaşam Evde Egzersiz | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Sağlıklı Yaşam Evde Egzersiz

Sağlıklı Yaşam Evde Egzersiz

Evde Kardiyo İmkanı

Spor salonuna gitmek istemediğiniz günlerde evde egzersiz yapmak isterseniz ve bu egzersiz türü kardiyo ise evde yapılabilecek kardiyoları sizin için bir yerde toplamak istedik. Birçoğu için sapor salonlarında kullanılan koşu bandı, bisiklet tarzı aletleri de kullanmanıza gerek olmayacak.

HIIT (hıgh Intensity Internal Training) Antrenmanı

Bu antrenman türü en kısa sürede size maksimum kaloriyi yaktırabilecek bir kardiyo egzersizidir. Egzersiz yaklaşık olarak 20 dk sürer ve bu 20 dakikanın sonunda soluk soluğa kendinizi bulursunuz. Hareketler 1 dakika süre ile yapılır ve ardından bazı antrenmanlarda 30 sn bazılarında 20 sn dinlenme arası verilir ve bir diğer egzersize geçilir.  Burada amaç kısa bir zaman diliminde nabzı belli düzeylere anlık çekerek ve az bir dinlenme arası ile tamamen normale dönmeden egzersize devam ederek metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımı için vücudu teşvik etmektir. Kaynak : Tıklayın

Phylometric Egzersizi

Bu antrenman türü diğer antrenmana kıyasla daha uzundur ama etkisi neredeyse aynıdır ve daha uzun olduğu için ter oranı oldukça fazladır. Antrenman yaklaşık olarak 50 dk-1 saat arası sürer. 8 setten oluşur ve her sette 4 farklı hareket vardır, set bitiminde aynı hareketler tekrarlanır yani siz 16 set yapmış gibi olursunuz. Burada ise bir hareket 30 sn yapılır ve aralıksız 4 hareketle set tamamlanır, setler arasında 30 sn dinlenme arası verilir. Ev konforunuzda banyo yapmış kadar olursunuz.

Insanity Egzersizi

Antrenman 30 dk sürmektedir, set araları bu çalışmada hareketlerle değil zamanla bölünmüştür.  5’er dakikalık 6 set bulunmaktadır. Her bir set arasında 1 dk mola verilir ve set süresince yani 5 dk boyunca hareketler aralıksız olarak yapılır. Bu nedenle öncesinde biraz esneklik, direnç ve güç anlamında gelişerek bu egzersiz türünü yapmakta fayda var. Ani değişen hareketler sonuç tempoya uymak için acele ederek sakatlanma riskiniz olabilir. Evde yapılabilecek kardiyolar tabi ki bunlarla sınırlı değil, bunların yanında eğer evde koşu bandı, eliptik hareket, bisiklet gibi aletleriniz varsa belirli süreler için bunları da uygulayabilirsiniz. Ben bu tür egzersizlerden sıkılıyorum diyorsanız zumba da oldukça iyi bir kardiyo antrenmanıdır, uygun müzikler ile uygulanabilir.

Genel olarak evde yapılabilecek kardiyolar bunlardır ve siz hangisini yapmak istiyorsanız ona göre seçebilirsiniz. Kısa sürede maksimum etki görmek amacıyla tercihiniz HIIT veya Insanity olacak ise sonrasında gidip hemen bir yere oturmamanızda nabzınızı daha yavaşça normal seviyelere indirmenizde fayda var. Tabi bir de bol su tüketmeyi unutmayınız. Lazer Estetik Merkezi sağlıklı günler diler.

 

Kategori : Sağlık | Tags: