slide-doktor  Sık Yapılan Makyaj Hataları | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Sık Yapılan Makyaj Hataları

Sık Yapılan Makyaj Hataları

HER KADININ YAPTIĞI MAKYAJ HATALARI

Son dönemlerde ortaya dünya kadınlarınca moda takibi kadar önemli kabul edilen bir konu daha çıktı: Makyaj… Kadınların cilt lekeleri ve kusurlarını kapatarak kendilerini olduğundan daha güzel göstermek için başvurdukları bir yöntem olan makyaj; uygulamayı bileni prenses ederken tecrübesiz kişiler sonucu yapılan makyaj hataları, cildi bozup kişinin kötü görünmesine sebep olabiliyor. Makyaja başvuran hemen her kadının yaptığı ufak tefek hatalar vardır elbette. Gelin insanı vezir de eden rezil de edebilen makyaj hakkında her kadının mutlaka bilip yapmaması gereken makyaj hatalarını öğrenelim:

1) Cilt renginden daha koyu ya da daha açık fondöten tercihi

Doğallıktan vazgeçerek genç yaştan itibaren makyaj yapmaya başlayan kadınların bilmesi gereken en önemli şey cilt tipleridir. Cilt tipini bilmeyenler yanlış seçtikleri malzemeler ve uyguladıkları tekniklerle acemiliklerini suratlarından belli edebilirler. Bu durumun giderilmesi için öncelikle cilt tipi ve tonu belirlenmeli ve o yönde baz, fondöten, pudra, allık, far gibi malzemeler seçilmelidir.

2) Kullanılan ürünlerin cilde yedirilmemesi sonucu oluşan pürüzlü cilt yüzeyi

Diyelim ki doğru ürün ve teknikleri seçtiniz ve makyaja hazırsınız. Makyaja başlarken fondötenin emilmesi için cilde önce baz sürülmeli ve bir fırça/sünger yardımıyla hafif vuruşlarla cilde yedirilmeli. Sert vuruşlarla ve kabaca yapılan bu adım,fondöten ve pudranın yayılmasını önler ve ciltte yer yer beyazlıklar oluşur.

3) Göz makyajında net çizgi oluşturmak

Göz makyajında kullanılan göz kalemi, alt kirpiğin içine ve eyeliner olarak üst kirpik dibine sürülür. Alt kirpik içine sürülürken yapılan en büyük hata kalemi dağıtmadan kalıp olarak bırakmaktır. Sürülen kalem ince bir fırçayla dağıtılabilir ya da kalem yerine far kullanılabilir. Yanlış uygulanan bir diğer göz tekniği ise siyah eyeliner altına sürülen siyah göz kalemi varken alt kirpiğe siyah göz kalemi sürmektir. Eğer rimel kullanacaksanız alt kirpiğe göz kalemi sürmeyin ya da tam tersi bir uygulama yapmayın. Bu sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir.

4) Kontür tekniğinde aşırıya kaçmak

Dünyaya kontür tekniğini benimseten Kim Kardashian gibi makyaj yapmak istiyorsanız burnunuzun yan tarafları, elmacık kemiklerinizin hemen altı ve saç diplerinize kontür, kalan yerlere de aydınlatma tekniği uygulamalısınız. Abartıya kaçarsanız yüzünüzde flaş patlamış gibi görünürsünüz.

5) Ruj sürerken kullanılan dudak kaleminde abartı bir hat çizmek

İnce dudaklara sahip kadınların başvurduğu dudak dolgunlaştırma yönteminde kullanılan dudak kalemi aynı zamanda rujun daha kolay sürülmesi için kullanılır. Siz siz olun kaleminizi dudak çizgisinden çok yukarı çekip jokere benzemeyin.

Sağlık Kaynak : tıkla

Sağlık Haberleri : Google Sağlık