slide-doktor  Sivilce Ağrılarına Ne iyi Gelir ? Sivilce Ağrısı Nasıl Geçer

Sivilce Ağrılarına Ne iyi Gelir ? Nasıl Geçer

Sivilce Ağrılarına Ne iyi Gelir ? Nasıl Geçer

Cilt’deki Sivilce Ağrılarına Ne İyi Gelir ?

Sivilceler hemen hemen her yaş döneminde görülen, genellikle cildin yağ oranı yüksek yerlerinde oluşan bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilce problemi ciddi bir rahatsızlık teşkil etmese de estetik açıdan oldukça rahatsız edici bir sorundur. Bazı hallerde sinirleri etkileyen ve kökü derinlerde olan sivilceler ağrı ve acı verici olabilir. Sivilceler, tıkanmış gözeneklerde aşırı yağ birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Aktif yağ bezleri cilt altında şişkinliklere yol açarak tümsek şeklinde kırmızı sivilceler oluşumuna sebep olur. Böylece oluşan bu çıban şeklindeki sivilceler ağrı, acıya ve kötü görüntüye sebep olmaktadır. Bu tür sivilceler genellikle burun, yanak, alın bölgesinde ve kulak arkasında görülmektedir. Zaman içerisinde iyileşmeyen ve daha çok ağrıya neden olan bu sivilceler için mutlaka bir cilt doktorundan yardım almalısınız. Bunun dışında evde kendinizde cilt temizliğine dikkat ederek, ufak önlemlerle cildinizdeki tıkanmış gözenekleri açabilir ve yağlanmayı önleyerek sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Öncelikle yüzümüzü sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa cildi tahriş etmeyecek şekilde düzenli olarak yıkamalıyız. Böylece gözeneklerdeki tıkanmaya neden olan kirlerden kurtulmuş oluruz. Bunun dışında günlük kullandığımız temizleyici jeller ve kremler cildin doğal ph seviyesine ve cilt tipine uygun olmalıdır. Ayrıca haftada 2,3 defa uygulayacağınız kil maskesi de yağlanmayı önleyerek sivilce oluşumunu engelleyecektir. Dengeli beslenmek ve düzenli uykuda cildimiz için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Sivilce tedavisi uzun süreli, iyileşmesi zaman alan ve tedaviye geç yanıt veren bir cilt hastalığıdır. Bu nedenle tedavi sürecinde sabırlı olunması gerekir. Kesinlikle dermatolog önerisi dışında hareket edilmemeli ve herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Bu durum iyileşmeyi bekleyen hastalar için daha kötü sonuçlar doğurabilir. Ciltte daha fazla sivilcenin yayılmasına, yaralanmaya ve iz oluşumuna neden olabilir.

Sivilce tedavisinde çok sayıda ilaç kullanılmaktadır. Doktorunuz tarafından cildinize ve sivilcenize en uygun yöntem ve ilaç belirlenecektir. Ağrılı sivilcelerde genellikle antibiyotik tedavisi uygulanılır. 2,3 ay süren bu ilaç tedavisi, kızarıklık ve iltihaplanmalarda azalmayı sağlar. Ağrılı sivilce tedavisinde kullanılan antibiyotik çeşitleri; Tetrasiklin, eritromisin, doksisiklin, roxithromycin, azitromisin, trimethoprim-sulfamethoxazole vb.

Sivilce tedavisinde ilaç dışında kullanılan radyofrekans ve tıbbi cilt temizliği yöntemi ile iltihaplı sivilceler ve siyah noktalar temizlenmektedir. Bunun dışında kırmızı ve daha derin iltihaplı sivilcelerde kortizon enjekte edilerek iyileşme sağlanabilmektedir. Ayrıca meyve asitli ve salisik asitli peelingler, lazerle sivilce tedavisi ve ışık tedavileri de  sivilce tedavisinde ve oluşan izlerin giderilmesinde kullanılan diğer tedavi yöntemleridir.