slide-doktor  Sivilce Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ? | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Sivilce Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ?

Sivilce Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ?

SİVİLCE NEDİR?

Sivilce ve akne, hayati bir tehlikesi olmayan ancak oluştuğu bölgeler itibariyle kişide psikolojik sorunlar yaratabilen ve dermatolojide çok sık rastlanan bir yağ bezi rahatsızlığıdır. Vücutta yağ bezleri; el içi ve üstü, ayak tabanı ve üstü harici tüm bölgelerde bulunur. Bu yağ bezlerinin görevi, vücut için yararlı bir madde olan sebum üreterek cildi güneşin zararlı etkileri ve diğer dış etkenlerden korumaktır. Ancak özellikle ergenlik dönemi olan 14 ile 25 yaş arası dönemde, yağ bezlerinden üretilen sebum miktarı hormonların da etkisiyle çok artar. Bu arada yağ bezlerinin bir kanal aracılığı ile bağlı bulunduğu gözenekler bakteri, deri döküntüsü veya kir sebebiyle tıkanırsa artan sebum dışarı çıkamaz ve sivilce oluşur. Sivilceler, özellikle kol üstü, göğüs ve sırtta siyah noktalar şeklinde, yüzde ise siyah, kırmızı, beyaz veya sarı iltihaplı olarak görülebilir. Sivilceler, önce hafif kızarıklık şeklinde başlar, sonra içinin iltihapla dolması halinde büyüyerek şişer. Eğer iltihap dışarı boşaltılmazsa kistleşir. Sivilceler tedavi edilmezse veya sıkılırsa ciltte iz bırakır. İltihaplı sivilceler ise, ciltte çok daha derin izler bırakabilir.

Devamlı yapılan ağır makyaj ve iyi temizlenmeyen cilt, fazla yağlı beslenme, doğum kontrol hapları ve regl dönemlerinde değişen hormonla yapı, polikistik over sendromu, stres ve üzüntü, sivilce oluşumunda etkili olan diğer sebeplerdir.

SİVİLCE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Sivilce akne tedavisi doktor kontrolünde sivilce kremleri, sarı iltihaplı sivilcelerde etkili olan antibiyotikli krem tedavisi, polikistik over sendromunda hormonal tedavi ve ağır irinli akneler için oral isotretinoin tedavisi şeklinde yapılır. Sivilcelere erken müdahale edilirse ve tedavisi zamanında yapılırsa düzelme görülür. Özellikle yüzde bulunan sivilceler, görüntüyü etkilediği için kişide rahatsızlığa yol açabilir. Bu durumda ilaçla tedaviye yardımcı olmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla veya kalıcı sivilce izi oluşmuş cildin düzeltilmesinde mutlaka bir uzman tarafından uygulanması gereken lazer veya kimyasal peeling gibi müdahaleler yapılır.

Bu uygulamalardan komedon ekstrksiyonu; cildin bir uzman tarafından temizlenmesi, lezyon içi streroid enjeksiyonu; sivilcelerin içine kortizon enjekte edilmesi, kimyasal peeling; meyve asitleri ile cildin temizlenmesi, lazer tedavisi ise; Q-Switch Nd-YAG lazer kullanılarak cildin temizlenmesidir.

Eğer sivilce izleri kalıcı olarak ciltte hasar bırakmışsa; bu izlerin oluşum biçimine göre tedavi yapılır. Ciltteki hasar; renk değişikliği ve çukur izler şeklinde görülür. Buna hasara göre; kimyasal peeling; cildin meyve asitleri kullanılarak soyulması, dermaroller tedavisi; üzerinde 192 adet mikroiğnecik olan bir cihazla ciltte iyi hasar oluşturarak çevre bölgesindeki iyileşme sürecini hızlandırılması, mikrodermabrazyon; cildin yüksek basınçlı kristallerle soyulması, PRP tedavisi ; kişiden alınan kanın trombositlere ayrıştırılarak hasarlı bölgeye nakledilmesi, Q-Switch Nd-YAG lazer; çok derin olmayan sivilce tedavisi, fraksiyonel lazer ise; derin sivilce izlerinin tedavisinde, radyo frekans yöntemi; çok derin sivilce izlerinin radyofrekans daldaları aracılığı ile tedavisinde, dolgu enjeksiyonu ise; izlerin altını doldurma şeklinde uygulanan  yöntemlerdir.

Lazer Estetik Merkezi İyi Günler Diler.