slide-doktor  Stresle Başa Çıkabilmek İçin 5 Etkili Yöntem | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Stresle Başa Çıkabilmek İçin 5 Etkili Yöntem

Stresle Başa Çıkabilmek İçin 5 Etkili Yöntem

STRESLE BAŞA ÇIKABİLMEK İÇİN 5 ETKİLİ YÖNTEM

Günlük hayatta maruz kaldığınız iş temposu, iş temposunun ardından gündelik hayatınızdaki yaşanılan stresli dakikalar hayatınızı yeterince iyi kurgulayamamaya yol açmaktadır. Stres, insanın fizyolojik ya da psikolojik dengesinin bozulmasına işaret eder. Yeniden hayatınızda denge kurabilmeniz için stresle başa çıkmanız gerekmektedir. İşte stresle başa çıkabilmeniz için uzmanlar tarafından önerilen 5 etkili yöntem;

  1. Müzik Dinleyin

Stresle başa çıkabilmenin en etkili yollarından biri müzik dinlemektir. Müzik insan ruhunu stresten uzaklaştırır ve duygularınızı yeniden canlandırır. Sizlerin beğeni ve zevkine göre severek dinlediğiniz ve her dinlediğinizde duygularınızı harekete geçiren çok sayıda müzik parçası vardır. En beğendiğiniz müzik parçalarını, stresli olduğunuz bir anda kısa bir süre dinlemeniz bile size iyi gelecektir.

  1. Hobiler Edinin

İnsan hayatının büyük çoğunluğu çalışmak ile geçmektedir. İş hayatından ve gündelik sıkıntılardan kurtulmak için kendinize hobiler edinmeniz çok önemlidir. Hobilerin seçimi de çok önemlidir. Kendinize hobi edindiğiniz aktivitelerden belirli bir süre sonra soğuyabilirsiniz hatta hobinize devam etmek istemeyebilirsiniz. Hobilerinizi değiştirebilirsiniz, fakat hobi edinmekten asla vazgeçmeyin. Hobi seçiminde merakınız, isteğiniz, beğeniniz, beklentileriniz devreye girecektir. Size en uygun hobiyi mutlaka edinin.

  1. Hayal Kurun

Yapılan araştırmalara göre, stres anında insanların olmak istedikleri yeri düşlediklerinde maruz kaldıkları stresin azaldığı gözlemlenmiştir. Ortalama 5 ile 15 dakika arasında bir zamanda hayal kurmaktan çekinmeyin. Stresi azaltmak için hayal gücünüze bir sınır koymadan olmak istediğiniz yerde olduğunuzu düşünün. Ayrıca hayal kurmanın, odaklanmayı kolaylaştırdığı bilinmektedir.

  1. Yürüyüş Yapın ve Biraz Yalnız Kalın

Stresi yok etmek için 5 etkili yöntemden biri de, yürüyüş yapmak ve biraz yalnız kalmak. Stresli anlarda yine müzikten de yardım alarak kulaklıkları takıp, deniz manzaralı bir yerde yürümek size iyi gelecektir. Deniz yok ise açık havada ve kalabalıktan uzak yürüyüş yapmak, yaşadığınız stresi azaltacak ve stresten uzak düşünmeye başlayacaksınız.

  1. Kendinize Küçük Tatiller Verin,

Stresi yok etmek için 5 etkili yöntemin sonuncusu kendinize küçük tatiller vermeniz. Eğer fırsatınız varsa uzun süreli tatil yapmanız daha iyi olacaktır ama o kadar vaktiniz yoksa bir hafta sonunu sizi mutlu edebilecek bir yerlerde ister yalnız ister ailenizle ya da arkadaşlarınızla geçirmeniz, yaşadığınız stresi yok etmeye yetecektir.