slide-doktor  Stressiz Bir Hayat İçin Ne Yapmalı ? | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Stressiz Bir Hayat İçin Ne Yapmalı ?

Stressiz Bir Hayat İçin Ne Yapmalı ?

 Gelsin Stressiz Günler

Yaşam şartlarının, iş yoğunluğunun üzerimizde bıraktığı etkilerden bir tanesi strestir. Bizleri baskı altında tutan stresten kurtulmak gayet mümkündür. Stresten kurtulmanın başında dinlenmek gelir. Şöyle kendinizi doğaya katıp sadece kuş cıvıltılarıyla oturup kitap okumak veya gözlerinizi kapatıp dinlenmek çok iyi gelecektir. Ama bu yetmeye de bilir. Peki stressiz günler için neler yapmalıyız?

Yoga

Yoga stresi azaltmak için kullanılan son zamanların popüler egzersizlerinden birisidir. Yoganın stresi azaltmaya yönelik birçok hareketi vardır. Bu hareketler kan akışını hızlandırdığı ve beynimize giden oksijen akışını arttırdığı için kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

yoga-stres

Yürüyüş Yapmak

Hareketsizlik çağımızın en büyük sorunlarından birisidir. Hareketsiz kalmak enerjinin üzerimizde birikmesine sebep olur. Bu yüzden yürüyüş yapmak üzerimizdeki enerjiyi atmamıza ve stresin azalmasına yardımcı olur. İmkânlar doğrultusunda her gün yarım saat yürümek hem sağlık açısından hem de stressiz bir gün geçirmenize olanak sağlar. Hafta sonu katılacağınız bir doğa yürüyüşü de çok iyi gelecektir. Özellikle yalın ayak yürüyebilirseniz stres atmak için birebir bir yöntemdir.

yuruyus-stres

Egzersiz Yapmak

 Genellikle egzersiz yapmak denilince akla spor salonlarında vakit harcamak ve kan ter içinde kalmak geliyor. Ama bisiklete binmek ve top oynamak da birer egzersizdir. Bisikletiniz yoksa kiralayıp güzel bir gün geçirebilirsiniz. Stresten uzaklaşmak için ne kadar aktif olursanız o kadar rahat olur. Kendinizi bir o kadar iyi hissedersiniz.

egzersiz-stres

Kas Gevşetme Hareketleri

Kaslarınızı gevşetin. Herhangi bir kasınızı 10 saniye kadar gerin ve sonra bırakın. Örneğin; kolunuzu iyice gerin 10 saniye tutup, bırakın. Bu aynı zaman da bir yoga hareketidir. Bu hareketi vücudunuzun bütün kaslarına uygulayabilirsiniz. Eliniz, ayağınız, boynunuz hiç fark etmez. Bu hareket kaslarınızın rahatlamasına ve stresten arınmanıza yardımcı olacaktır.

 kas-gevsetme-stres

Nefes Egzersizi

  2 saniyelik aralıklarla nefes alın. Nefes alırken 1-2 diye sayın ve yine 2 saniye tutun, verirken yine 2 saniye sayarak verin. Aynı zaman da derin derin nefes almak da stresinizi alacaktır. Bunların yanında yoga nefes egzersizi dediğimiz nefes alma yöntemi de çok iyi gelecektir. Bir burun deliğinizi kapatın ve diğeriyle nefes alın. Şimdi açık burun deliğinizi kapatıp, diğerini açın ve aldığınız nefesi verin. Bu nefes egzersizi de stressiz günler için çok iyi gelir.

Türkiye’nin Estetik Merkezi Sağlıklı Günler Diler..