slide-doktor  Yorgunluğa Ne iyi Gelir | Lazer Estetik Merkezi | İstanbul

Yorgunluğa Ne iyi Gelir

Yorgunluğa Ne iyi Gelir

 Sürekli Yorgunluk Hissine Karşı Yapabilecekleriniz

       Yorgunluğa ne iyi gelir ;  Günümüzde gerek çalışma ortama gerek sosyal sebepler gerekse özel sebepler nedeniyle insanlar kendini sürekli yorgun hissetmektedir. Bu yorgunluk zamanla insan vücuduna yerleşir ve insanı yıpratır. Yorgunluk bazen bir hastalığın belirtisi olabilirken bazen ise sadece mevsimsel ya da dönemsel olabilir. Uzmanlar tarafından yorgunluğun başlı başına bir hastalık kabul edildiği zamanlarda vardır.  Yorgunluk eğer aylarca sürüp hiç geçmiyorsa kronik yorgunluk hastalığı söz konusudur. Sürekli yorgunluk hissine karşı yapabileceklerinizden biriside bol miktarda C ve D vitamini ile potasyum tüketmektir.

       Her sabah uyandığınızda 15 dakika egzersiz yapmanız güne daha enerjik başlamanıza ve yorgunluk hissini atmanıza yardımcı olur. Bol miktarda su tüketmek sağlık açısından her alanda olduğu gibi yorgunluğa da bire bir. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de yorgunluk hissini azaltır. Sigara, alkol ve kafein vücuda zarar verdiği için bunlardan uzak durmalısınız. B ve C vitaminleri ile potasyuma ek olarak magnezyum ve çinko bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Sürekli yorgunluk hissine karşı yapabileceklerinizden birisi de tatile çıkmaktır. Çok kalabalık olmayan daha sakin yerlerde, doğayla iç içe, havası temiz olan bir bölgede tatil yapmak ve dinlenmek yorgunluk hissine iyi gelecektir. Belirli sürelerle güneşlenmek sonucunda hem bolca D vitamini depolarsınız hem de daha enerjik hissedersiniz. Ekinezya bitkisi hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de vücudu rahatlatır. Yorgunluk hissine karşı fazla olmamak şartıyla ekinezya çayı tüketilebilir. Alerjisi olmayanlar polen ve arı sütü gibi doğal takviyeleri alabilir. Üzüm çekirdeği, keten tohumu, ceviz, fındık, çavdar, yulaf, muz, badem tüketilmesi gereken diğer besinlerdendir. Yorgunluk hissinin nedeni kansızlık olabilir. Bu durumda bir uzmana danışarak kansızlık için gerekiyorsa tedaviye başlanmalıdır. Ya da kansızlığa iyi gelen besinler tüketilerek yorgunluk hissi azaltılır.

       Sürekli yorgunluk hissine karşı yapabileceklerinizden birisi de stresli ortamlardan ve kişilerden uzak durmak, iyi dinlenmek ve uyku düzenini dikkat etmektir. Aşırı yemek yememeli, özellikle kahvaltı öğününü atlamamalısınız. Bir aydan daha uzun süren yorgunluk hissi için doktora başvurulmalısınız.

Yorgunluğa Karşı Bitkisel Tedavi – İbrahim Saraçoğlu